گسکت و رینگ جوبنت

گسکت یک درزگیر(درز بند) مکانیکی می باشد که به گونه ای طراحی شده تا در فضای خالی بین دو شیئ(اتصالات فلنجی) که تحت فشار هوا یا آب هستند قرار گرفته تا از نشتی جلوگیری بعمل آید و به اصطلاح آب بندی گردد.گسکت ها بطور معمول از برش موادی که بصورت ورقه ای(sheet) می باشند، تولید می شوند همچنین گسکت های مقوایی،لاستیکی،سیلیکونی،فلزی،نمدی،فایبرگلاس و یا پلیمرهای پلاستیکی.گسکتها در موارد خاص شامل مواد آزبستی(asbestos) نیز می باشند.

انواع گسکت های رایج:

۱- گسکت نوع اسپیرال وُند(Spiral wound gasket) :

گسکت های اسپیرال از زمره آب بندهای نیمه فلزی هستند که دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف می باشند.
این گسکت ها از لایه های به هم فشرده نوارهای فلزی و درزگیرهای پرکننده مانند گرافیت، PTFE و الیاف غیر آزبستی که به صورت حلزونی بر روی یکدیگر پیچیده می شوند ساخته می شود. مقطع V شکل این گسکت حالت فنری، انعطاف فراوان و نهایتاً بازدهی خوبی در مقابل فشار و دما سبب خواهد شد.

گسکت های spiral

 

۲- گسکت نوع اتصال رینگی(Ring joint gasket) :

این نوع گسکتها بر اساس استــــــــــاندارد های ANSI B16.20,API 6A ساخته میشوند و جهت اتصالات فلنجهای نوع (Ring Type Joint:RTJ) منطبق با استــانداردهای API Spec 6A,ANSI B16.5,MSS SP44 استفاده میشود .جنس آنها با توجه به فرآیند کاری معمولا از استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ ویا آهن نرم(Soft Iron) می باشد.قابلیت تحمل فشار و دمای بالایی را دارند و در محیط هایی که عامل خورندگی وجود دارد استفاده می گردد.

۳- گسکت نوع جکت دار(Jacketed gasket) :

این نوع گسکت ها انواع مختلفی دارند که معمولا در مبدلهای حرارتی برای جدا سازی جریان(مبدلهای پارتیشن دار) استفاده می گردند.

جدول ابعادی گسکت های اسپیرال بر استاندارد (MSS - SP) ASME B16.47 وSERI A ASME B16.20

جدول ابعادی گسکت های اسپیرال

جدول ابعادی گسکت های اسپیرال بر اساس استاندارد (API 605) ASME B1620 SERI B و ASME B16.47

جدول ابعادی گسکت های اسپیرال

انواع رینگ:

انواع رینگ گسکت

 

جنس رینگ ها:

 

جنس رینگ گسکت ها